TRÉNINGOVÝ PROCES V ZÁMORÍ
14 Nov

TRÉNINGOVÝ PROCES V ZÁMORÍ

V tejto časti blogu si povieme niečo o tréningovom procese v Kanade či USA. Tréningový proces v zámorí je odlišný s porovnaním tréningov v Európe. Napríklad Kanaďania, venujú rovnaký čas suchej príprave cez sezónu ako ľadovej príprave. V praxi to znamená, že v zámorí budeš mať veľa suchých tréningov, ale nemusíš sa bať, nie také ktoré ťa zničia ( len občas 🙂 ). Vačšinou to budú tréningy, zamerané na regeneráciu, v Kanade alebo USA je obľúbený ako regeneračný tréning napríklad jóga.

Kondičný tréneri sú naozaj tí ktorí ti môžu pomôcť, poradia ti naozaj radi, majú kvalitné skúsennosti, mnoho z nich trénuje NHL hokejistov. Takisto sú obľúbené rôzne strečingové tréningy s kondičnými trénermi, vačšina tímov má svojich kondičných trénerov, ktorí sa venujú suchej príprave hráčov, strečingom, rozcvičke buď pred zápasom, tréningom, alebo jedálničkom atď.

Tréningy na ľade trvajú zvyčajne 90 minút, tréningy sú vo vysokom tempe na kvalitnej úrovni. Na tréning dohliada aj generálny manažér tímu a asistenti hlavného trénera. Nacvičujú sa rôzne hokejové systémy. Čo je výhodou, každý tréner sa venuje dannej skupine, hlavný tréner riadi celý tréning, prvý asistent sa venuje útočníkom, ďalší asistent zas obrancom a v neposlednom rade brankársky tréner ktorí dohliada na brankárov. Na tréningu je prítomný aj kustód tímu, ktorí sa stará o organizáciu tréningu napr. naplnenie fliaš, prebrúsenie korčúľ…

Tímové organizácie majú aj doktorov/ masérov, ich povinnosťou je zregenerovať hráčov alebo urýchliť návrat hráčov po zraneniach. Keď som bol v Kanade, pravidelne nás testovala klinika The SportLab, ktorá preverovala hráčov po zraneniach pomocou spičkových testov čo bol zážitok pre chalana zo Slovenska.

V zámori tiež nájdeš mnoho hokejových centier, ktoré sú známe skvelou históriou a čo je výhodou pre teba, tréningové centrá spolupracujú s klubmi, ak by ti nestačilo na tréningu, môžeš si ísť zatrénovať napríklad do tréningového centra BTNL v Toronte, ktoré vlastní náš kamarát Dan Ninkovich. Nájdeš tu mnoho NHL hviezd ako Sidney Crosby alebo Phil Kessel. Obrovský zážitok mať tréning po boku NHL hráča.

Ešte jedna pikoška na záver aby sme ťa moc nenudili :), v Kanade či USA si môžeš zahrať hokej naozaj všade, v zime ťa prekvapí teplota cca -20, umelé ľadové ihriská nájdeš v každom meste na každom rohu a o zábavu budeš mať postarané. V zámorí je hokej tradícia a hrať ho môžeš naozaj na mnoho miestach. Ak by si mal otázku, kontaktuj nás!