EnglishSlovak
EnglishSlovak

Štúdium a hokej v zámorí

Bližšie informácie ohľadom štúdia na strednej a vysokej škole v USA alebo v Kanade v kombinácií s hokejom

Hockey Agents (hokejoví agenti) VS Family Advisors (rodinní poradcovia)

Ak ste mladý hokejista alebo rodinný príslušník hráča s veľkými snami, pravdepodobne ste už dlho premýšľali o hokejových agentoch alebo o rodinných poradcoch (family advisor).

Pokiaľ ide o hľadanie záujmu tímov, väčšina ľudí nevie, kde začať. Práve tu môžu byť mladému hráčovi užitoční hokejoví agenti alebo rodinní poradcovia. Možno ste už o každom z nich počuli, ale nie ste istí, aké sú medzi nimi rozdiely. Aj keď vykonávajú podobné úlohy a ich cieľom je poskytovať porovnateľné výsledky, medzi poradcom a agentom je niekoľko rozdielov.

Hokejoví agenti (hockey agents)

Hokejoví agenti sú ľudia, ktorí pracujú s nádejnými mladými hráčmi, vyjednávajú budúce platy a zmluvy s potenciálnymi tímami. Ak si hráč najme agenta, môže rozhodovať v mene hráča, pokiaľ mu na to hráč alebo rodina dali oprávnenie.

Hokejovým agentom nie je dovolené reprezentovať potenciálneho vysokoškoláka tak, ako by reprezentovali profesionálneho alebo juniorského športovca. Pravidlá NCAA zakazujú hráčom podpisovať zmluvy s agentmi. Tu prichádzajú na scénu niektoré z hlavných rozdielov medzi agentmi a poradcami.

Na druhej strane agentom ide o podpis najväčšieho kontraktu. Môžu hovoriť s profesionálnymi tímami o podpise určitých hráčov a na oplátku môžu priniesť ponuky hráčom. Poradca môže pomôcť pripraviť hráča, aby bol pripravený na prácu s agentom, ale agent robí skutočnú prácu pri získavaní zmluvy a pomáha hráčovi pri podpise. Niektorí ľudia pôsobia ako poradcovia aj agenti a môžu sa zmeniť na agenta, ak ich klient má šancu stať sa profesionálom.

Teda jednoducho povedané, pokiaľ sa chce hráč vydať cestou ,,PRO,, hokeja, t.j. mužského hokeja, cieľom hráča je hrať čo najskôr mužský hokej a zarábať peniaze, takýto hráč môže mať agenta.

J.T. MILLER

Rodinní poradcovia (family advisors)

Hlavný rozdiel medzi agentom a poradcom je v tom, že poradca je platený na základe zmluvnej sadzby s rodinou. Ich zárobky nezávisia od zmluvy, ktorú by mohli hráčovi v budúcnosti zaobstarať. Platba je dohodnutá skôr, ako hráč podpíše zmluvu s tímom.

Hráč NCAA, ktorý má záujem pokračovať vo svojej kariére, musí pracovať s rodinným poradcom a nie s agentom. NCAA nechce, aby niektorí hráči dostávali finančné výhody, ku ktorým iní nemusia mať prístup. Poradca pracuje za dohodnutú sadzbu a nezarába hráčovi peniaze, to je cesta, ktorou sa hráči NCAA musia vydať. Najímanie agenta je v rozpore s pravidlami, pretože vytvára nerovnomerné podmienky.

Poradcovia sú tu, aby pomohli mladším hráčom, ktorí chcú získať štipendium NCAA. Nesnažia sa nevyhnutne získať veľkú výplatu zo zmluvy pre svojho klienta. Namiesto toho dostávajú peniaze od rodiny hráča, aby im pomohli dostať sa do lepšej pozície do budúcnosti. Môžu poradiť, koľko by hráč mohol očakávať, že zarobí, ak sa stane profesionálom, ale nemajú dovolené vyjednávať zmluvy alebo hovoriť s profesionálnymi tímami o podpise hráča.

Pokiaľ sa chce hráč vydať cestou ,,univerzitného,, hokeja, cieľom hráča je, aby študoval v zámorí či už na strednej alebo vysokej škole, takýto hráč môže môže mať family advisora. Príklad - Cale Makar, pôsobil na univerzite NCAA - UMASS, následne išiel do tímu NHL - Colorado Avalanche.
CALE MAKAR
% hráčov ktorí sa dostali do NHL z jednotlivých líg.
zdroj: eliteprospects.com
Postup hokejových líg v USA
Zdroje:
collegehockeyinc.comtimturkhockey.com
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram